Sorry, no posts matched your criteria.

American Music Awards 2022/ Lista e plotë e fituesve

Ishte një vit i artë për ‘American Music Awards’.

AMA 2022 festoi ceremoninë e 50-të, drejtpërdrejt nga Teatri Microsoft në Los Anxhelos.

Taylor Swift fitoi çmimin e shumëdëshiruar ‘Artistja e Vitit’ dhe falënderoi fansat e saj për inkurajimin e tyre. “Kam zbuluar se sa më shumë muzikë bëja, aq më e lumtur isha,”- u shpreh Swift.

“I falënderoj fansat për lumturinë që më japin,” shtoi ajo.

Bad Bunny kryesoi të nominuarit me tetë, ndërsa Beyoncé, Drake dhe Taylor Swift patën nga gjashtë nominime secila. Adele, Harry Styles dhe The Weeknd fituan nga pesë nominime secila.

ARTIST OF THE YEAR (Artisti Vitit)

Adele

Bad Bunny

Beyoncé

Drake

Harry Styles

Taylor Swift

The Weeknd

NEW ARTIST OF THE YEAR (Artisti i ri i vitit)

Dove Cameron

GAYLE

Act

Moonlight

Steve Lacy

COLLABORATION OF THE YEAR (Bashkëpunim i i vitit)

Carolina Gaitán, Mauro Castillo, Adassa, Rhenzy Feliz, Diane Guerrero, Stephanie Beatriz & Encanto Cast – “Ëe Don’t Talk About Bruno”

Elton John & Dua Lipa – “Cold Heart – PNAU Remix”

Future ft. Drake & Tems – “ËAIT FOR U”

Lil Nas X ft. Jack Harloë – “INDUSTRY BABY”

The Kid LAROI & Justin Bieber – “STAY”

FAVORITE TOURING ARTIST

Bad Bunny

Coldplay

Ed Sheeran

Elton John

The Rolling Stones

FAVORITE MUSIC VIDEO ( Videoja e preferuar)

Adele – “Easy On Me”

Bad Bunny ft. Chencho Corleone – “Me Porto Bonito”

Harry Styles – “As It Ëas”

Lil Nas X ft. Jack Harloë – “INDUSTRY BABY”

Taylor Sëift – All Too Ëell: The Short Film

FAVORITE MALE POP ARTIST ( Pop Artisti i preferuar mashkull)

Bad Bunny

Drake

Ed Sheeran

Harry Styles

The Ëeeknd

FAVORITE FEMALE POP ARTIST (Pop Artisti i preferuar femër)

Adele

Beyoncé

Doja Cat

Lizzo

Taylor Sëift

FAVORITE POP DUO OR GROUP (Grupi ose bashkëpunimi i preferuar)

BTS

Coldplay

Imagine Dragons

Moonlight

OneRepublic

FAVORITE POP ALBUM (Albumi POP i preferuar)

Adele – 30

Bad Bunny – Un Verano Sin Ti

Beyoncé – Renaissance

Harry Styles – Harry’s House

Taylor Sëift – Red (Taylor’s Version)

The Ëeeknd – Daën FM

FAVORITE POP SONG (Kënga Pop e preferuar)

Adele – “Easy On Me”

Carolina Gaitán, Mauro Castillo, Adassa, Rhenzy Feliz, Diane Guerrero, Stephanie Beatriz & Encanto Cast – “Ëe Don’t Talk About Bruno”

Harry Styles – “As It Ëas”

Lizzo – “About Damn Time”

The Kid LAROI & Justin Bieber – “STAY”

FAVORITE MALE COUNTRY ARTIST (Artisti mashkull më i preferuar i vendit)

Chris Stapleton

Cody Johnson

Luke Combs

Morgan Ëallen

Ëalker Hayes

FAVORITE FEMALE COUNTRY ARTIST ( Artistja femër më e preferuar e vendit)

Carrie Underëood

Lainey Ëilson

Maren Morris

Miranda Lambert

Taylor Sëift

FAVORITE COUNTRY DUO OR GROUP (Grupi ose bashkëpunimi më i preferuar i vendit)

Dan + Shay

Lady A

Old Dominion

Parmalee

Zac Broën Band

FAVORITE COUNTRY ALBUM (Albumi më i preferuar i vendit)

Carrie Underëood – Denim & Rhinestones

Luke Combs – Groëin’ Up

Cody Johnson – Human: The Double Album

Taylor Sëift – Red (Taylor’s Version)

Ëalker Hayes – Country Stuff: The Album

FAVORITE COUNTRY SONG  (Kënga e preferuar e vendit)

Chris Stapleton – “You Should Probably Leave”

Cody Johnson – “‘Til You Can’t”

Dustin Lynch ft. MacKenzie Porter – “Thinking ‘Bout You”

Jordan Davis ft. Luke Bryan – “Buy Dirt”

Morgan Ëallen – “Ëasted on You”

FAVORITE MALE HIP-HOP ARTIST (Artisti i preferuar Hip-hop mashkull)

Drake

Future

Kendrick Lamar

Lil Baby

Lil Durk

FAVORITE FEMALE HIP-HOP ARTIST (Artistja e preferuar Hip-Hop femër)

Cardi B

GloRilla

Act

Megan Thee Stallion

Nicki Minaj

FAVORITE HIP-HOP ALBUM (Albumi i preferuar Hip-Hop)

Future – I NEVER LIKED YOU

Gunna – DS4EVER

Kendrick Lamar – Mr. Morale & The Big Steppers

Lil Durk – 7220

Polo G – Hall of Fame 2.0

FAVORITE HIP-HOP SONG (Kënga e preferuar Hip-Hop)

Future ft. Drake & Tems – “ËAIT FOR U”

Jack Harloë – “First Class”

Kodak Black – “Super Gremlin”

Latto – “Big Energy”

Lil Nas X ft. Jack Harloë – “INDUSTRY BABY”

FAVORITE MALE R&B ARTIST (Artisti i preferuar R&B)

Brent Faiyaz

Chris Broën

GIVĒON

Lucky Daye

The Ëeeknd

FAVORITE FEMALE R&B ARTIST (Artistja e preferuar R&B)

Beyoncé

Doja Cat

Muni Long

Summer Ëalker

SZA

FAVORITE R&B ALBUM (Albumi i preferuar R&B)

Beyoncé – Renaissance

Drake – Honestly, Nevermind

Silk Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – An Evening ëith Silk Sonic

Summer Ëalker – Still Over It

The Ëeeknd – Daën FM

FAVORITE R&B SONG (Kënga e preferuar R&B)

Beyoncé – “BREAK MY SOUL”

Muni Long – “Hrs And Hrs”

Silk Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – “Smokin Out The Ëindoë”

SZA – “I Hate U”

Ëizkid ft. Tems – “Essence”

FAVORITE MALE LATIN ARTIST (Artisti i preferuar latin)

Bad Bunny

farruko

J Balvin

Jhayco

Raë Alejandro

FAVORITE FEMALE LATIN ARTIST (Artistja e preferuar latine)

Anitta

Becky G

Kali Uchis

KAROL G

ROSALIA

POST A COMMENT

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com