Sorry, no posts matched your criteria.

Pasuria e Megan dhe Harry, ja të ardhurat e çiftit

Para se të largoheshin me një përplasje nga Pallati Buckingham dhe Britania e Madhe, Megan dhe Harry jetuan si  anëtarë normalë të familjes mbretërore.Me fjalë të tjera, 95% e shpenzimeve të tyre u paguan nga portofoli i Dukatit të Cornwall që i përket Princit Charles, babait të Harry-t.

Pjesa e mbetur prej 5% e shpenzimeve të tyre u mbulua nga e ashtuquajtura Granti Sovran, i cili financohet nga tatimpaguesit, sipas faqes së tyre të internetit.

Kur Harry dhe Megan njoftuan se po tërhiqeshin si anëtarë të Buckingham, ata e bënë të qartë se dëshironin të ishin të pavarur financiarisht nga familja e Princit Harry.

Duka dhe dukesha e Sussex kanë gjetur një mënyrë për të ruajtur mënyrën e tyre të jetës.

Në qershor të vitit 2020, ata blenë një pronë prej 14.7 milion dollarësh në Montecito, California për veten dhe dy fëmijët e tyre:

Archie, i lindur më 6 maj 2019 në Londër dhe Lilibet-Diana, i lindur më 4 qershor 2021, në Santa Barbara, California. Pas divorcit “shumë të vlerësuar”, çifti tani është përgjegjës për sigurinë e tyre personale, e cila sipas Forbes mund të kushtojë deri në 3 milion dollarë në vit.

Pasuria e Harry dhe Megan

Menjëherë pasi u larguan nga Britania, çifti u mbështet në pasurinë prej 13 milion dollarësh të Princi Harry-t trashëguar nga nëna e tij, Princesha Diana, e cila vdiq në një aksident me makinë në 1997.

Harry mori shumicën e parave pas 30-vjetorit të lindjes në shtator 2014.

Përveç kësaj, Markle “ofroi” 2 milion dollarë nga puna e saj në televizion dhe të ardhurat e saj nga filmat, raportoi Forbes.

Ajo luajti Rachel Zane në 108 episode të serialit televiziv “Suits”, të cilën e la në 2018 para martesës me Harry.

“Unë kam paratë që nëna ime më la , pa të cilat nuk mund t’i bënim të gjitha këto,” i tha Harry Oprah Winfrey në intervistën në mars 2021.

Madhësia e saktë e pasurisë së tyre nuk dihet, por vazhdon të rritet ndërsa çifti nënshkruan “kontrata ari” në industrinë e argëtimit.

Netflix

Në shtator të vitit 2020, Duka dhe Dukesha e Sussex nënshkruan një kontratë shumëvjeçare, 100 milion dollarë me Netflix për të prodhuar dokumentarë, filma artistikë, shfaqje dhe programe për fëmijë.

“Jeta jonë, e pavarur nga njëra-tjetra dhe si çift, na ka lejuar të kuptojmë fuqinë e shpirtit njerëzor : guximin, qëndrueshmërinë dhe nevojën për ndërveprim”, tha çifti në një deklaratë.

“Përmes punës sonë me komunitete dhe mjedise të ndryshme , ne duam të ndriçojmë njerëzit në të gjithë botën dhe të përqendrohemi në krijimin e përmbajtjes që do të informojë, por gjithashtu do të ofrojë shpresë .”

Në prill 2021, Harry dhe Megan njoftuan projektin e tyre të parë në Netflix në bashkëpunim me kompaninë e tyre të prodhimit, Archewell Productions .

Spotify

Në Dhjetor 2020, Princi Harry dhe gruaja e tij zgjeruan gjurmët e tyre mediatike duke njoftuar një partneritet me Spotify.

Çifti planifikon të krijojë një podcast duke përdorur krahun Archewell Audio për t’i mbajtur ata të informuar dhe argëtuar.

Kushtet e marrëveshjes nuk janë njoftuar, por kontrata mund të vlejë deri në 35 milion dollarë, tha një ekspert i industrisë për Newsweek.

Podcast-i i parë i çiftit u transmetua në fund të vitit 2020.

Ai u përqendrua në vitin e trazuar që kaloi dhe ofroi shpresë për vitin e ardhshëm.

Libra

Më 8 qershor, libri i Megan Markle “The Bench” u lëshua dhe shpejt arriti në krye të listës së bestsellerave të New York Times në kategorinë e librave për fëmijë.

Libri u “lind” nga një poezi që ajo shkroi për Princin Harry në Ditën e Atit dhe “regjistron momente dashurie dhe përvoja midis babait dhe djalit”, sipas një postimi në faqen e internetit të çiftit .

“Ndërsa kjo poezi filloi si një letër dashurie për burrin dhe djalin tim , unë shoh se çështjet universale të dashurisë, përfaqësimit dhe pjesëmarrjes janë jehonë në komunitetet kudo që janë, ” u shpreh Meghan.

The Sun raportoi se Megan mund të kishte marrë një depozitë prej rreth 700,000 dollarë për librin.

POST A COMMENT

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com