Sorry, no posts matched your criteria.

Si Olena donte të ndahej nga Zelensky, pasi kishte ndjenja për dikë tjetër

Debati në një restorant të shtrenjtë në Moskë në maj 2014 ishte bërë aq i nxehtë sa stafi nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të thërriste policinë lokale.

Një personazh i famshëm televiziv, karriera e të cilit zgjati dy dekada, po bërtiste nëpër një tavolinë me aq inat sa kolegët e tij iu desh ta mbanin prapa.

I famshëm i inatosur në fjalë, komediani ukrainas 36-vjeçar i kthyer në aktor Volodymyr Zelensky, ishte ylli i një trupe komedi satirike që specializohej në talljen e politikës dhe shoqërisë ruse dhe ukrainase.

Kundërshtari i tij ishte miku dhe bashkë-ylli i tij i dikurshëm rus, Aleksey Chadov.Grindja e tyre ishte më shumë politike sesa profesionale, e ndezur pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia.

Por ajo që ishte më e habitshme ishte se lufta e fjalëve ishte nxitur nga Zelensky. Duke vizituar Moskën për të filmuar një vazhdim të komedisë së tij romantike Tetë takimet e para, ylli kishte qenë gjithmonë i kujdesshëm që të mos ishte kurrë haptazi partizan – e lëre më nacionalist – dhe përdori me mençuri satirën e tij për të tallur me të dy anët e ndarjes politike.

Por në atë udhëtim, Zelensky u tundua të kalonte kufirin kur pa euforinë në Rusi të krijuar nga slogani propagandistik i Putinit, i shpërndarë përmes mediave shtetërore, të cilat thërrisnin “Krimeja është e jona”.

Ai u grind me çdo mik rus që guxoi të përsëriste linjën – duke përfshirë, me këtë rast, Chadov.

Se çfarë masash ka ndërmarrë policia nuk është regjistruar. Ndërsa shënoi fundin e marrëdhënies mes dy burrave, nuk do të kalonte shumë kohë përpara se zgjimi politik i Zelenskit ta kthente atë nga klloun televiziv në lider të vendosur të kohës së luftës.

Djali i vetëm i një matematikani dhe një inxhinieri, Zelensky – i njohur si Vova – u zhvendos nga qyteti i çelikut të Ukrainës juglindore, Kryvyi Rih në Mongoli në fillim të viteve 1980, kur babai i tij mori drejtimin e një kompanie minerare.

Por brenda katër vjetësh, nëna e tij Rymma e kishte kthyer Vovën e vogël në apartamentin e tyre spartan, të epokës sovjetike në Ukrainë.

Kryvyi Rih ishte një vend i vështirë për t’u rritur. Minierat e hapura të mineralit të gize mbushën ajrin me një pluhur të kuq që ngjitej në buzë dhe i kthente pellgjet e shiut në të kuqe gjaku.

Kishte një problem serioz me bandat e të rinjve, dhuna e pakuptimtë e të cilëve krahasohej me A Clockëork Orange të Anthony Burgess, dhe qyteti njihej gjithashtu si ‘Palermo ukrainase’, aq fort ishte nën kontrollin e mafies lokale.

Zelensky ishte një nxënës i zgjuar që mbante një unazë në vesh, e cila, në një qytet si Kryvyi Rih, ngjalli dyshime për homoseksualizëm – një ftesë e hapur për banditë. Për të shmangur dhunën, ishte mirë të kishe një vajzë në krah.

Në rastin e Zelensky, një në veçanti i kishte rënë në sy. Olena Kiyashko ishte një bjonde tërheqëse që e njihte Zelensky që nga shkolla e mesme. Një ditë ajo u përplas me të në rrugë ndërsa mbante një VHS të filmit Basic Instinct.

“Unë gjithmonë kam dashur ta shoh atë!” Zelensky qau. ‘A mund ta marr hua?’

Nuk ishte plotësisht e sinqertë. Adhuruesi i filmit Zelensky e kishte parë thrillerin erotik me Sharon Stone të paktën 15 herë – por dredhia e tij e të menduarit të shpejtë i lejoi atij diçka shumë më të vlefshme: mundësinë për të kërkuar numrin e telefonit të Olenës.

Olena – që do të thotë “dritë shkëlqyese” në ukrainisht – e dinte se kush ishte Vova. Djaloshi i dobët, me flokë të errët, me zërin e thellë të basit, i ngjante të riut Al Pacino, edhe nëse shprehjet e tij të fytyrës ishin herë pas here më shumë si ato të Mr Bean.

Ai dhe shokët e tij ishin personalitete vendase, të cilët me shfaqjet e tyre gjithmonë gjallëronin ngjarjet e shkollës dhe festat e tjera.

“Nuk e mendoja se do të fillonim të takoheshim,” kujtoi Olena më vonë. “Ata djem ishin gjithmonë të rrethuar nga vajzat më të bukura.”

Marrëdhënia e tyre kishte një fillim mjaft belbëzues dhe Olena e ndërpreu atë herët pasi “kishte ndjenja romantike për dikë tjetër”.

Ajo që i bëri shumë përshtypje Olenës ishte se Zelensky ëndërronte shumë. Zelensky, duke vënë sharmin dhe këmbënguljen e tij në provën e fundit, e thirri Olenën për ‘një bisedë shumë serioze’.

“I thashë se kisha plane të tjera dhe se ne duhej të shkonim në rrugët tona”, kujton ajo. Por më pas ai tha disa gjëra që më shtynë të mendoja se çfarë do të humbisja. Pasi të ketë vendosur mendjen për diçka, ai nuk e lëshon kurrë.’

Ajo që i bëri shumë përshtypje Olenës ishte se Zelensky ëndërronte shumë.

Ai donte udhëtime të huaja dhe të studionte në akademinë diplomatike të famshme MGIMO të Moskës, alma mater e ministrit të jashtëm rus Sergej Lavrov. Por ryshfeti i nevojshëm për të fituar pranimin ishte shumë më tepër se çdo gjë që Zelensky mund të përballonte.

Në fund, dhe për të shmangur shërbimin ushtarak, ai u regjistrua në një diplomë juridike në qytetin e tyre të lindjes dhe ishte ky vendim që përfundimisht e vendosi atë në rrugën e tij drejt shoëbizit.

Gjatë vitit të tij të parë, ai mblodhi një grup shokësh të shkollës për të formuar një trupë humori – Kvartal 95, me emrin e lagjes së tyre – për t’u shfaqur në KVN, një shfaqje komedi televizive dhe konkurs.

KVN, ‘Klubi për të Gëzuarit dhe Shpikësit’, ishte një institucion rus në linjën e Britain’s Got Talent. Konkurrentëve nuk iu dha asnjë pagesë – madje as shpenzimet e udhëtimit apo akomodimit. Ekipi mori ushqimin e tij në turne dhe përgatiti petë të menjëhershme në dhomat e tyre të hotelit.

Por me përzierjen e tyre të skicave, shakave dhe këngëve të pandershme, Kvartal 95 shpejt u bë një film jashtëzakonisht i suksesshëm në shfaqje – dhe me Zelensky yllin e tij të padiskutueshëm.

Kur Zelensky dhe Olena u martuan në shtator 2003, pritja u mbajt në të vetmin vend që ata mund të përballonin që mund të mbante 100 të ftuar – një klub boëling në Kryvyi Rih. Të porsamartuarit ndanë një apartament me një dhomë gjumi në Kiev me dy nga partnerët e tij të humorit, vëllezërit Boris dhe Serhiy Shefir, nënën e tyre dhe një qen.

Zelensky i çoi vëllezërit Shefir në takime në pronën e tij të rrënuar Lada, duke parkuar gjithmonë larg syve. (‘Nuk mund të paraqitesha në kompani serioze me një makinë kaq të turpshme,’ kujton ai.)

Kvartal 95 mori pushimin e parë të madh – serialin e vet në stacionin televiziv të Kievit 1+1 – në një moment të rastësishëm. Në vitin 2004, vendi ishte i pjekur për satirë politike në mes të Revolucionit Portokalli të Ukrainës, kur një zgjedhje presidenciale e manipuluar kishte përballur dy kandidatë kryesorë kundër njëri-tjetrit: kryeministrin aktual Viktor Janukoviç dhe kundërshtarin e tij Viktor Jushçenko, i cili u zotua t’i jepte fund korrupsionit dhe miqësisë që kishte pllakosur regjimin pro Putinit.

Brenda dy viteve, Zelensky e kishte regjistruar Servant Of The People si parti politike. Ai fillimisht pretendoi se e kishte bërë atë “vetëm në rast se” dikush tjetër e përdorte atë, duke këmbëngulur se “nuk ishte një projekt i vërtetë politik”.

Beteja midis dy Viktorëve kishte qenë midis lindjes dhe perëndimit: atyre që donin Ukrainën pro-perëndimore, liberale të Jushçenkos dhe atyre të vendosur për të ruajtur status quo-në e mbështetur nga Moska.

Kur rezultati i zgjedhjeve u përmbys në favor të Jushçenkos – Gjykata e Lartë vendosi se parregullsitë kishin anuar votën në favor të Yanukovych – ishte një zgjim magjik për Ukrainën.

Politika siguroi gjithashtu një burim të pasur spektakli dhe satire, dhe shfaqja e re televizive e trupës, Kvartal By Night, nuk kurseu askënd.

Por Zelensky u përball me presionin nga shumë politikanë që u përpoqën të ‘blinin’ kontrollin e skenarit të shfaqjes. (Pas zgjedhjes së tij në 2010, Janukoviç thuhet se ofroi 100 milionë dollarë.)

“Ata shpesh thërrisnin, me një propozim për të “bashkëpunuar” në kushte të favorshme financiare”, tha Zelensky. “Por ne kurrë nuk kemi pranuar as edhe një cent për të shkruar një shaka. Dhe ne nuk do ta bëjmë kurrë’.

Shfaqja ishte një sukses i madh, pjesërisht sepse Zelensky ishte një punëtor. Një bashkëpunëtor kujtoi se ai ishte në një ‘gjendje të vazhdueshme të aktivitetit të lartë dhe vozitjes’, duke jetuar me ushqime të padëshiruara dhe cigare.

POST A COMMENT

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com