Sorry, no posts matched your criteria.

Flet truproja e Princeshë Dianës: Po të isha me të natën e aksidentit, nuk do të vdiste

Ai është truproja të cilit Princesha Diana i vuri nofkën Rambo dhe me të cilin ajo kishte disa konfidenca duke zbuluar frikën e saj më të madhe dhe planet e së ardhmes. Dhe 25 vjet pas vdekjes së saj, Lee Sansum thotë se është i bindur se ajo do të ishte gjallë sot nëse ai do të kishte qenë me të natën që ajo vdiq së bashku me Dodi Fayed në një aksident me makinë në Paris më 31 gusht 1997.

Në një intervistë ekskluzive, Lee ka treguar se si rojet e sigurisë nxorrën jashtë për të shoqëruar truprojën Trevor Rees-Jones në makinë dhe ai nuk udhëtoi me ta. Ai zbulon gjithashtu bastet argëtuese që kishte me një Princ të ri dhe se si e vlerëson një letër nga Diana që e falënderonte atë që e bëri festën e saj të fundit me diell në St Tropez “magjike” – dhe frikën e saj se ajo mund të vritet.

Lee, tani 60 vjeç, tha: “Mund të isha unë në atë makinë.

“Ne vumë bast për të parë se kush do ta shoqëronte Trevorin atë fundjavë. Unë tërhoqa një shkrepëse dhe ishte e gjatë.

“Kur mësova se nuk kishin vendosur rripat e sigurimit në aksident, kuptova pse nuk mbijetuan. Kjo nuk duhej të ndodhte.

“Ishte praktikë standarde për familjen që të vinte rripat e sigurimit. Ishte një urdhër i dërguar nga shefi, babai i Dodit, Mohamed Fayed. Dodi, në veçanti, urrente vendosjen e rripave të sigurimit dhe unë gjithmonë insistoja për të.”

Nëpërmjet punës së tij me Mohamed Al-Fayed – pronar i Hôtel Ritz Paris dhe më parë dyqani Harrods dhe Fulham FC – Lee mbrojti gjithashtu Tom Cruise, Nicole Kidman, Sylvester Stallone dhe futbollistin Pele.

Lee i lindur në Burnley, i cili ka mbuluar karrierën e tij të jashtëzakonshme në mbrojtjen personale në një libër të ri, u caktua të kujdesej për Dodin dhe Dianën, atëherë 36 vjeç, kur ata qëndruan në vilën me 30 dhoma gjumi të shefit të tij në St Tropez, në jug të Francës , gjatë korrikut 1997.

Çdo ditë Diana zgjohej në orën 7 të mëngjesit dhe bisedonte me truprojën. Ai tha: “Ajo kishte qenë e lumtur në atë festë. “Por e kisha parë edhe në lot, kur mësoi për vrasjen e mikut të saj, stilistit Gianni Versace. Ajo më besoi frikën e saj se një ditë mund të vritet.

“Ajo më pyeti nëse mendoja se vrasja e tij jashtë shtëpisë së tij ishte një vrasje profesionale. “Mendova se ishte. Pastaj ajo tha diçka që më mbeti gjithmonë me mua – “A mendon se do ta bëjnë këtë me mua?” Ajo dridhej dhe nga toni i saj ishte e qartë se ajo me të vërtetë mendonte se ata mund të ishin, kushdo që mund të ishin “ata”.

“Kam kaluar ca kohë duke e qetësuar se askush nuk do të përpiqej ta vriste dhe ajo ishte e sigurt me ne, por ajo padyshim mendoi se ekzistonte rreziku që një ditë mund të vritej.”

Diana gjithashtu i tha Lee se donte të jetonte me Dodin në Shtetet e Bashkuara. Ajo padyshim mendoi se ekzistonte rreziku që një ditë mund t’i vrisnin.

Ai shtoi: “Unë në fakt u regjistrova për t’u bashkuar me Dianën dhe Dodin në Amerikë. Ajo më tha se do të shkonte atje.

“Ajo nuk donte, por ky ishte i vetmi vend ku ajo ndjeu se njerëzit nuk po e bënin atë. Ndoshta ishte mënyra e saj për të mbajtur mend, për të marrë pak kohë.”

Lee mori një shkëlqim të menjëhershëm për princat e rinj Ëilliam dhe Harry, të cilët ai thotë se ishin me këmbë në tokë dhe miqësorë, si nëna e tyre. Ëilliam ishte 15 vjeç kur vdiq Diana dhe Harry 12.

Lee beson se plani i Dianës për t’u transferuar në SHBA ndikoi në lëvizjen e Harry-t atje me Meghan.

Ai tha: “Kjo traumë ndodhi kur formuloheshin blloqet e ndërtimit për jetën. Nëna e tij e shihte Amerikën si një vend të shenjtë. Ai do të bazohet në përvojat e tij që atëherë.”

Lee, një ekspert i arteve marciale, u përpoq t’i mësonte Ëilliam dhe Harry-t se si të bënin kickbox, por ata ishin shumë të shqetësuar. Ai tha: “Kam montuar një çantë grushti në garazh.

 “Një ditë u thashë princave, ‘Hajde, do t’ju ​​mësoj pak kikboks’.

 “Megjithatë, kur i tregova Uilliamit dhe Harrit se si ta bënin këtë, ata m’u duk paksa i trembur ngaqë më shihnin duke e shkelmuar atë çantë aq fort dhe nuk ishin shumë të prirur ta provonin vetë para meje.”

Por Harry e sfidoi atë të hidhej nga kuverta e sipërme e jahtit të Al-Fayed për para.

Kur Lee tha se do ta bënte për 200 £, Diana iu bashkua inkurajimit dhe i tha Lee se kishin paratë e tij.

Lee tha: “Ishte një jaht i madh dhe një rënie e drejtë nga pika e tij më e lartë në ujë. Një bast është një bast, në fund të fundit, dhe ky ishte me urdhër mbretëror, nga një princeshë e vërtetë.

“Kështu që unë u hodha nga varka, godita ujin me një spërkatje të madhe dhe ata të gjithë ishin të kënaqur, veçanërisht Harry.”

Lee – i cili gjithashtu ka shërbyer në Policinë Ushtarake, ka punuar në fshehtësi për Forcat në Irlandën e Veriut në kulmin e trazirave dhe në Somali dhe Libi – nuk beson se Diana u vra.

Por ai zbulon praninë e shërbimeve të inteligjencës që e ndiqnin vetëm disa javë para rrëzimit mund të ketë qenë një faktor.

Në një makinë kundër survejimit pranë shtëpisë së Al-Fayed në Surrey pak para se të gjithë të shkonin në St Tropez, një nga kolegët e Lee pa dikë nga Njësia Speciale e Zbulimit, duke punuar në një kantier ndërtimi. Ai e njihte pasi të dy kishin qenë në SAS.

Lee tha: “Në përgjithësisht ishim të ndjekur nga MI5, por kjo ishte hera e parë që kishim parë një djalë të Forcave Speciale. Ne menduam, “Ata e kanë përmirësuar lojën e tyre”.

 “Një dëshmitar që drejtonte një makinë që udhëtonte para Mercedesit në Paris natën e përplasjes i tha hetuesit se ai pa një motoçikletë me fuqi të lartë të parakalonte makinën vetëm disa sekonda para përplasjes.

 “Një tjetër dëshmitar që udhëtonte në drejtim të kundërt, pa një motoçikletë të dytë që devijoi për të shmangur tymin dhe rrënojat dhe më pas vazhdoi të dilte nga tuneli pa u ndalur. Ngasësit e atyre biçikletave nuk u gjetën kurrë – dhe kjo nuk është rastësi.

 “Unë besoj se oficerët e sigurisë që ndjekin Dianën, ndoshta britanike ose një ekip i kombinuar britaniko-francez, mund ta kenë shkaktuar aksidentin pa dashje ose kanë qenë në afërsi të makinës kur ka ndodhur.

 “Nëse do të dihej se operativët e MI6 kishin të drejtë nga Mercedes në momentin kritik, shumë njerëz do t’i kishin fajësuar ata për këtë dhe ky do të ishte një skandal i madh.”

Lee nuk do ta dijë kurrë të vërtetën. Por ai gjithmonë do ta vlerësojë letrën që mori nga princesha 25 vjet më parë.

Ai tha: “Kam marrë një letër të bukur nga Diana që ishte nënshkruar nga ajo dhe të dy princat e rinj.

“Ajo më tha se donte të më falënderonte që kujdesesha kaq mirë për të gjithë në St Tropez. Unë u mahnita nga kjo. Ajo më siguroi se ajo dhe djemtë e saj kishin kaluar një kohë ‘magjike’ atje dhe se kjo nuk do të ishte e mundur pa ndihmën time.

 “Nuk mund ta besoja që një grua kaq e famshme dhe e kërkuar si Diana kishte marrë kohë për të më shkruar në atë mënyrë.

 “Kjo tregoi ndjeshmërinë për të cilën ajo ishte me të drejtë e famshme.

 “Diana ishte pothuajse gjithmonë në gjendje të vinte veten në vendin e dikujt tjetër, kjo është një nga arsyet pse ajo vlerësohej kaq shumë.

“Ajo nënshkroi me falënderimet e saj më të përzemërta të mundshme. E kam ende atë letër dhe do ta ruaj gjithmonë.”

POST A COMMENT

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com