Sorry, no posts matched your criteria.

Teresa Lekaj;The President of beauty

Ndoshta Kina është shumë më larg për të njohur në Evropë se cilët janë njerezit e pushtetshëm në kontinentin e largët. Por rasti i Teresës është ndryshe. Veç famës që ajo ka, ne duam t’ju tregojmë anën tjetër të saj. Ndodh rrallë që personazhe si ajo të tregohen kaq të hapur në një intervistë dhe ne nuk kemi sesi mos të quhemi me fat, që patëm nderin të njihnim më afër jetën e një prej “business woman” më të famshme në botë. Pas pushtetit dhe famës së “presidentes” fshihet një femër që ngjason që në emër me idhullin e saj, Nënë Terezën. Mbretëresha e “Cosmetic Medicine Industry” vjen në këtë rrëfim duke na treguar hapat e saj të parë, sesi ajo ngriti një industri për bukurinë. Por veç angazhimeve të saj, Teresa është një bashkëshorte, një femër që në çdo moment do të investojë për të rinjtë, për njerëzit në nevojë. Për “Global Woman” ajo rrëfen edhe për Shqipërinë, vendin e bashkëshortit të saj. Ndoshta as një shqiptarë nuk do t’i përshkruante dot më bukur sesa Teresa…

Teresa, një nga vajzat e famshme në Kinë, por edhe në Evropë e në Shqipëri. Si është të jesh e famshme për një vajzë e re?

Nuk është e thjeshtë të bëhesh e famshëm. Ashtë sikur se një shkrimtar i njohur kinez – Ailing Zhang tha dikur, “Më mirë përpiqu të jesh i famshëm sa më shpejt që të jetë e mundur”. Pra do të thotë nëse njerëzit duan të bëhen të famshëm, të pasur ose të suksesshëm, ata do të duhet të punojnë shumë që nga mosha e re. Arsyeja pse jam kaq e famshme në industrinë e mjekësisë kozmetike, është sepse krijova në themel këtë industri të re. Para se të filloja biznesin tim, ekzistonte vetëm industria e kirurgjisë plastike e kryer nga kirurgët dhe industria e kozmetologjisë së jetës si skincare dhe kozmetikë si në Kinë, ashtu edhe në vendet e huaja. Kam krijuar një biznes midis këtyre dy industrive krejtësisht të ndryshme. Dhe kështu krijova një punë të re të quajtur projektuesi i mjekësisë kozmetike. Prej vitesh kam ndarë njohuritë dhe përvojën time. Dhe unë kam mësuar shumë njerëz dhe i kam ndihmuar ata të bëhen projektues të mirë. Detyra kryesore e një sipërmarrësi është të kalojë idenë e bukurisë duke pikturuar atë. Para se klientët të bëjnë operacionet ose injeksionet aktuale, projektuesit komunikojnë me ta, u japin këshilla të dobishme dhe profesionale, i ndihmojnë ata të hartojnë një fytyrë të bukur që i përshtatet stilit të tyre. Unë e kam ndarë fytyrën e një personi në 100 pjesë të ndryshme, të cilat kishte vetëm 10-20 më parë. Njerëzit nuk e besuan vërtet këtë në fillim. Ata menduan se unë po e bëja vetëm për para, në mënyrë që klientët të paguanin më shumë. Një herë unë u akuzova edhe nga një klinikë tjetër për operacionin e tyre të dështuar plastik. Historia ime e rreme u ekspozua në kanalin TV Kombëtar dhe kaq mjaftoi për një famë të keqe. Të gjitha kompanitë e tjera u ekspozuan para se të dilnin nga biznesi. Por ndërmarrja ime mbijetoi. Më vonë kur doli historia e vërtetë, ata pastruan emrin tim në kanalin e tyre. Dhe e shfrytëzova këtë shans për të njoftuar më shumë njerëz mbi biznesin tim dhe punën e projektuesit të mjekësisë kozmetike. Dhe pas kësaj unë po njihesha gjithnjë e më shumë. Këto janë vetëm disa nga detajet në lidhje me ngjarjen që më bëri të famshëm: (Më 25 maj 2011, ÇTV1 “Intervista në fokus” transmetoi “fytyrën e vërtetë të mjeshtrit” ekspozoi Miss Yu. Sipas programit, Znj. Li, e cila jeton në Shenyang, operoi hundën në Young Merry Real. Pas disa muajve të operacionit, hunda e saj ishte akoma e kuqe dhe e fryrë. Pas kësaj, ajo i kërkoi Presidentit Yu Wenhong të riparonte hundën personalisht, por efekti nuk ishte ideal. Kërkoni në Young Merry Real, për Yu Wenhong si një “mjeshtër i skulpturës së fytyrës”, dhe mungesën e kualifikimit mjekësor të klinikës Qianhe. Intervista në 2011 mund të vlerësohet si një program me audiencë shumë të lartë në ÇTV. Në atë kohë, media e saj nuk ishte shumë popullore, programet argëtuese nuk ishin shumë të mbarë, dhe qëndrimi i njerëzve ndaj bukurisë mjekësore ishte akoma në fazën e parë dhe disa njerëz donin të bëheshin të parët të bukur, dhe klientët e tjerë të mundshëm mezi prisnin dhe të shihnin. Sapo u raportuan lajmet, vendi ishte tronditur. Përveç audiencës së madhe para TV, intervista u transmetua për dy ditë, dhe klinika Qianhe në Hangzhou nxori në ekzaminim të rreptë nga 13 departamente qeveritare, dhe gati 200 gazetarë u stacionuan. Mund të thuhet se intensiteti dhe ashpërsia e mbikëqyrjes është e pashembullt. Nëse ekziston një hendek i vogël, Young Merry Real do të përballet me krizën e mbylljes. E vërteta e çështjes është që Znj. Li mori pjesë në Star Club of Young Merry Real dhe njohu modelin dhe konceptin e presidentit. Sidoqoftë, pronari i dyqanit e çoi zonjën Li në vende të tjera për operacion, në mënyrë që të arrinte përfitime më të mëdha, dhe fytyra e saj u dëmtua. Pa e ditur kontekstin, zonja Li ekspozoi Miss Yu përmes intervistës në fokus për shkak të dhimbjes dhe zemërimit të saj.) Për vite me radhë kam krijuar 700 mijë vende pune dhe ndihmoj shumë njerëz të fitojnë mijëra, miliona para duke përdorur talentin dhe njohurinë time. Industria po rritet çdo ditë. Tani, unë jam duke u përqëndruar në përhapjen e njohurive të mia për të ndihmuar më shumë njerëz, unë kam njohuritë e mia të shkruara në anglisht për njerëzit që janë të interesuar në vendet e huaja. Gjithashtu kam bërë shumë reklama për të njohur më shumë klientë në lidhje me biznesin tim dhe për të bërë një imazh publik më të mirë si për mua ashtu edhe për kompaninë time.

. Para se klientët të bëjnë operacionet ose injeksionet aktuale, projektuesit komunikojnë me ta, u japin këshilla të dobishme dhe profesionale, i ndihmojnë ata të hartojnë një fytyrë të bukur që i përshtatet stilit të tyre. Unë e kam ndarë fytyrën e një personi në 100 pjesë të ndryshme, të cilat kishte vetëm 10-20 më parë.

Si po ecën karriera juaj, çfarë mund të bëni më mirë?

Unë mendoj se karriera ime është në një fushë të re, nuk jam shkencëtar apo fizikante, unë jam thjesht një person që e do bukurinë dhe ka zemrën në këtë fushë, talentin dhe specialitetin dhe duhet të vazhdoj të punoj për të. Ka gjithmonë vajza që e duan bukurinë në të gjithë botën. Pastaj kjo karrierë është në periudhën e lulëzimit dhe rritjes, dhe periudha e pjekurisë nuk ka mbërritur. Karriera ime po rritet çdo vit. Nuk kam frikë sepse jam shumë konkurruese në këtë fushë, dhe kushtet e mia janë më të përshtatshme për këtë industri.

Një nga njerëzit që investojnë në bukuri, tek gratë, a ju plotëson puna juaj si një femër?

Unë jam një person që vlerëson shumë punën dhe karrierën. Më bën të mos kem frikë nga jeta dhe e ardhmja. Unë mendoj se puna me njerëzit dhe me bukurinë është kënaqësia më e madhe. Personalisht më plotëson në çdo aspekt.

A është jeta më e lehtë kur je e pasur?

Nuk ka dyshim se jeta me para është më e lehtë. Ekziston një proverb e vjetër kineze që thotë se është e vështirë për një njeri të fortë të shpenzojë një cent. Njerëzit nuk mund të mbijetojnë në shoqëri pa para. Paraja ju jep ngrohtësi dhe ju bën të jetoni me më shumë dinjitet.

Tereza si nënë, dhe grua. Si është jeta në familje larg punës?

Unë punësoj njerëz që të kujdesen për punët e mia të shtëpisë, kështu që kur nuk kam nevojë të punoj, kaloj kohën me fëmijët e mi, luaj me ta dhe i sigurojë një fëmijëri të lumtur për ta. Por koha që unë mund të kaloj me ta nuk është shumë, sepse kaloj kohë të gjatë duke punuar. Mund të qëndroj më gjatë me fëmijët e mi gjatë pushimeve, si Festivali Kinez i Pranverës, Dita Kombëtare, Dita e Punës … Por edhe atëherë punë për të bërë, më duhet të lexoj email, të merrem me problemet e klientëve, etj. Është e zakonshme në Kinë që njerëzit janë gjithmonë duke punuar, megjithatë gjej pak kohë për të pushuar.

Për vite e martuar me një burrë shqiptar, a ishte i vështirë fillimi?

Jo, sepse jam një femër mjaft moderne, dhe gjithmonë dëshiroja të kisha një të dashur evropian, sepse ndër të tjera ata janë shumë të bukur. Meshkujt në Kinë nuk janë aq romantik, nuk kanë ndonjë entuziazëm. Jam shumë e vëmendshëm për pamjen, ndaj dhe meshkujt në Shqipëri më përshtaten më së miri. Shumë njerëz preferojnë francezët ose gjermanët, sepse  i bëjnë ata të ndjehen superior, por unë nuk pajtohem me këtë fakt. Njerëzit më quajnë presidente sepse unë kam qenë presidente e shumë shoqatave. Ndonjëherë bëj shaka se jam presidentja e Shoqatës së paraqitjes së jashtme. Unë mendoj se zgjedhja e një njeriu së pari është pamja e tij dhe personaliteti. E dyta është se kemi të njëjtat hobi. Përveç kësaj, unë mendoj se të kuptuarit e njëri-tjetrit është gjithashtu e rëndësishme. Ju e dini, shumica e bizneseve të mia janë në Kinë, dhe unë jam e zënë me punën time, kështu që kam nevojë për një njeri që mund të më kuptojë. Franca dhe Gjermania janë vende të zhvilluara me mirëqenie të mirë, shumica e tyre nuk duan të bëjnë kompromis. Meshkujt shqiptarë janë mjaft të përshtatshëm, ata pëlqejnë të shkojnë në vendet e tjera për të punuar, dhe nuk lodhen kurrë. Ka një kategori meshkujsh në Kinë që quhen burra ekonomikë dhe praktikë, meshkujt shqiptarë janë të tillë. Rolando është mësuar të jetojë në Kinë me mua. Nuk ka shumë konflikte kulturore midis Shqipërisë dhe Kinës, vendet tona kanë qenë miq më parë, kështu që disa disa gjëra i kemi të dhe në kulturë, gjithashtu nuk ka shumë dallime. Megjithëse jeta në Evropë është e ndryshme nga ajo në Kinë, Rolando nuk ndihet aspak i bezdisur. Kam pasur miq gjermanë dhe francezë, ata më pëlqejnë shumë zakonet e jetesës kineze. Kjo është arsyeja pse Rolando më përputhet shumë mirë.

Ku ndryshojnë meshkujt shqiptar nga ata kinez?

Unë mendoj se ka një ndryshim të madh në pamje midis tyre. Evropianët janë më të gjatë dhe më të mëdhenj. Personalisht preferoj paraqitjen e burrave evropianë. Për më tepër, burrat evropianë janë më pasionantë dhe romantikë sesa burrat kinezë. Burrat kinezë janë ende relativisht tradicionalë dhe konservatorë – pasioni dhe romanca e tyre mësohen gradualisht nga burrat evropianë. Unë i kushtoj më shumë vëmendje ndjenjës. Preferoj njerëz që janë natyrshëm romantikë dhe pasionantë.

E vizituar Shqipërinë, si ndjeheni rreth faktit që jeni nuse shqiptare?

Po, unë vij çdo vit dhe më pëlqen shumë Shqipëria. Ndihem shumë mirë në familjen e Rolando, prindërit e tij dhe anëtarët e familjes janë shumë të këndshëm me mua. Sigurisht që dhe unë i trajtoj shumë mirë. Kur isha në Shqipëri, pata pak më shumë kohë pushimi, kështu që gjithmonë e ndiqja Rolando kur shkonte për peshkim, haja ushqime deti të freskëta dhe luaja në plazh. Ndjenja e përgjithshme që Shqipëria më jep mua është relaksuese dhe e këndshme. Shqipëria ka një linjë të gjatë bregdetare, dhe peizazhi është shumë i bukur. Edhe pse ka shumë male në Shqipëri, shumë prej tyre janë të zhveshur, nuk ka male të tilla si Sanya në Kinë, Afrikë apo Francë që kanë bimësi, lule dhe gjelbërim të bukur në male. Shqipëria ka peizazhe më primitive, dhe ka më pak peizazhe të shndërruara, sepse vendi ka më pak njerëz. Por unë mendoj se malet në Shqipëri janë shumë madhështore dhe të bukura, kështu që kam një përshtypje shumë të mirë për Shqipërinë. Kur kam presion në punë, do të doja të qëndroja në Shqipëri për ca kohë, sepse ndihem në shtëpi atje. Marrëdhënia familjare e Rolando është shumë harmonike, Rolando i kushton vëmendje të veçantë marrëdhënies sime ndaj familjes së tij, ai mendon se unë jam më e mira për të, ai dhe familja e tij janë shumë të kënaqur me mua.

A keni menduar ndonjëherë të jetoni atje?

Asnjëherë nuk kam menduar të jetoj në Shqipëri për një kohë të gjatë, sepse punoj kryesisht në Kinë dhe Gjermani. Tani jemi gati për të investuar në Shqipëri. Nëse projekti i investimeve shkon mirë, do të konsideroj të jetoj në Shqipëri për një kohë të gjatë. Zakonisht nuk jetoj në një qytet. Unë u rrita në Dalian dhe më vonë shkova në Hangzhou, Hong Kong, Zvicër, etj. Kam blerë shtëpi në shumë qytete në Kinë. Më vonë mendova se ishte më me pak kosto për të jetuar në hotele, kështu që nuk isha më e interesuar për të blerë shtëpi. Shtëpia e Rolando nuk është shumë e madhe, por mendoj se është mjaft e rehatshme. Shqipëria më jep një përshtypje shumë të mirë. Ka një popullsi të vogël, por djemtë dhe vajzat janë shumë të bukur. Unë jam një person që i kushton shumë vëmendje pamjes. Kur në një vend, do të shoh nëse njerëzit në këtë vend duken të bukur apo jo. Megjithëse ky nuk është një zakon shumë i mirë, unë mendoj se pamja e bukur është edhe peizazhi i këtij vendi. Kultura shqiptare është gjithashtu shumë e larmishme, ushqimi shqiptar më pëlqen shumë. Familja e Rolando është shumë e mirë në gatim. Unë përpiqem të sjell më shumë kinezë në Shqipëri për të provuar peizazhin e bukur natyror dhe të investojnë këtu. Në Kinë, kam ndihmuar shumë njerëz që të bëhen miliarderë, kështu që unë gjithashtu dua të ndihmoj drejtimin e zhvillimit ekonomik të Shqipërisë. Familja e Rolando më shihte mua duke ndihmuar shqiptarët dhe janë ndjerë shumë të lumtur dhe krenarë. Kjo më bën gjithashtu shumë të lumtur. Në fakt, unë jam një person që shqetësohem shumë për familjen time, kështu që shpresoj që në martesën time dhe jetën familjare, të mund të kem një shtëpi të ngrohtë dhe të mund të bëj diçka për familjen time dhe vendin e tyre. Gjëja më e rëndësishme për t’u krenuar nuk është makina juaj, shtëpia, bizhuteri dhe paratë. Unë mendoj se gjëja më e rëndësishme janë njerëzit që ju keni ndihmuar të bëhen të pasur dhe të jetojnë një jetë më të lumtur. Ne kinezët e quajmë këtë ndikim, dhe ky ndikim është ajo për të cilën jemi më krenarë. Kështu që nuk më pëlqen të dukem. Nëse shfaqem, do të tregoj se sa njohje, mbështetje dhe dashuri kam fituar dhe sa njerëz fitojnë pasuri me ndihmën time. Idhulli im është Nënë Tereza e Shqipërisë. Ajo është një femër e shkëlqyeshme. Më rastisi të shihja statujën e saj në aeroportin e Tiranës në Shqipëri, dhe emri im është Tereza. Mësoj shumë prej saj, jo vetëm që kujdesem për të varfërit, por gjithashtu i ndihmoj ata të mësojnë aftësi, të marrin një profesion dhe të bëhen të suksesshëm dhe të pasur. Nëse më shihni duke treguar diçka, ju lutem dijeni që nuk është për t’u shfaqur, por për t’ju treguar se si është një jetë e mirë. Shpresoj që të rinjtë në Shqipëri ta vlerësojnë Nënë Terezën si idhullin e tyre. Në Shqipëri kam takuar një lider shumë të mirë, kryeministrin Rama, i cili është një person shumë inteligjent. Edhe pse ky vend nuk është i madh dhe ka një popullsi të vogël, aftësia e tij është sigurisht e njëjtë me ato të vendeve të zhvilluara. Unë mendoj se zoti Rama është një person shumë i përgjegjshëm dhe i dashur. Si drejtues, ai na merr seriozisht dhe na udhëzon të investojmë në Shqipëri. Për më tepër, Rolando tani është këshilltar për çështje ekonomike dhe tregtare në ambasadën shqiptare në Pekin. Unë do të përpiqem të bëj më të mirën për ta ndihmuar atë dhe ndihmuar Shqipërinë. Nëse kam mundësi, do të shpërngulem në Shqipëri dhe të udhëheq kinezët të bëjnë investime këtu, dua t’i bëj thirrje të rinjtë e Shqipërisë të dinë se cila është fuqia e shembullit. Unë mendoj se kur të vendosem në Shqipëri në të ardhmen, unë mund të krijoj një mjedis të qetë, të sigurt për fëmijët e mi.

POST A COMMENT

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com