Sorry, no posts matched your criteria.

Parashikimet e fituesve të çmimeve Oscar për çdo kategori

Përpara ceremonisë së çmimeve “Oscar” që do mbahen më 27 Mars, kanë nisur të bëhen parashikime se kush mund të fitojë në çdo kategori.

Akademia shpalli të nominuarit për ceremoninë e 94-të vjetore në fillim të shkurtit. Pas këtyre nominimeve u nis të flitej menjëherë për pretendentët kryesorë. ‘The Power of the Dog’ i Netflix kryeson me 12 nominime, ndjekur nga ‘Dune’ me 10 nominime, pavarësisht se regjisori Denis Villeneuve ishte një nga mospërfillësit më të mëdhenj të çmimeve ‘Oscar’. ‘West Side Story’ e Steven Spielberg, ‘Belfast’ e Kenneth Branagh dhe drama sportive me protagonist Will Smith, ‘King Richard’, gjithashtu siguruan më shumë se pesë nominime.

Prej gjashtë vitesh, “Unanimous AI” ka parashikuar fituesit e çmimeve “Oscar” dhe ka mesatarisht një nivel saktësie prej 90% në parashikimin se cilët aktorë dhe filma do të triumfojnë.

Si funksionon? Duke kombinuar të dhëna njerëzore në kohë reale me algoritmet e AI, teknologjia Swarm e kompanisë optimizon njohuritë, mençurinë, njohuritë dhe intuitat e kombinuara të një grupi në një rezultat të unifikuar – duke krijuar një lloj eksperti artificial.

Këtu janë parashikimet e këtij viti:

Best Animated Feature Film– Encanto

Best Visual Effects– Dune

Best Cinematography– Dune

Best International Film-Drive My Car

Best Production Design– Dune

Best Director- Jane Campion (The Power of the Dog)

Best Actress– Jessica Chastain (Eyes of Tammy Faye)

Best Adapted Screenplay– The Power of the Dog

Best Documentary Feature-Summer of Soul

Best Costume Design- Cruella

Supporting Actor– Troy Kotsure (CODA)

Best Actor– Will Smith (King Richard)

Best Original Screenplay– Licorice Pizza

Supporting Actress- Ariana DeBose (West Side Story)

Best Picture– The Power of the Dog

Best Original Song– “No Time to Die”

POST A COMMENT

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com