Sorry, no posts matched your criteria.

Ndërron jetë në moshën 96-vjeçare Mbretëresha Elisabeth II

Mbretëresha Elizabeth II ka ndërruar jetë sot (8 shtator) në moshën 96 vjeçare.

Lajmi është bërë i ditur përmes një njoftimi në Twitter nga familja mbretërore: “Mbretëresha vdiq në mënyrë paqësore në Balmoral këtë pasdite. Mbretëresha dhe shoqëruesit e saj do të qëndrojnë në Balmoral këtë mbrëmje dhe do të kthehen në Londër nesër.”

Mbretëresha Elizabeth II, ishte nën mbikëqyrje mjekësore pasi mjekët shprehën shqetësime për shëndetin e saj.

Buckingham Palace njoftoi në një deklaratë se: “Pas vlerësimit të mëtejshëm këtë mëngjes, mjekët e Mbretëreshës janë të shqetësuar për shëndetin e Madhërisë së Saj dhe kanë rekomanduar që ajo të mbetet nën mbikëqyrjen mjekësore. Mbretëresha mbetet në Balmoral”

Familjarët e Mbretëreshës Elizabeth II nxituan për tu gjendur pranë saj pas problemeve shëndetësore. Gazetari Omid Scobie shkroi se Princi Charles, Camilla Parker Bowles, Princi William, Princi Harry dhe Meghan Markle po udhëtonin të gjithë në Balmoral, Skoci, për të qenë me Mbretëreshën në Kalanë Balmoral (KLIKO).

Scobie tregoi se Princi Edward dhe gruaja e tij, Sophie, ishin gjithashtu rrugës për në Kalanë Balmoral, siç ishte Princi Andrew. Princesha Anne ishte tashmë në kështjellë “pasi kishte angazhime në Skoci këtë javë” , vuri në dukje gazetari.

Kate Middleton qëndroi në Windsor, Angli, ndërsa tre fëmijët e saj dhe të William filluan shkollën të mërkurën. Udhëtimet e familjes mbretërore vijnë pasi mbretëresha 96-vjeçare është vendosur nën “mbikëqyrjen mjekësore”.

Mbretëresha u bë kryetitull i mediave në korrik pasi detyrat e saj u zvogëluan mes shqetësimeve të vazhdueshme. Orari i saj i përditësuar erdhi pas mungesave të shumta në ngjarje të shumta për shkak të problemeve. Burri i saj i ndjerë, Princi Philip, vdiq në prill 2021 në moshën 99-vjeçare. Gjashtë muaj më vonë, Mbretëresha u shtrua në spital për një problem shëndetësor dhe anuloi një udhëtim në Irlandën e Veriut.

Elizabeta II është monarkja më jetëgjatë në botë. Ajo ka qenë në fron që nga vdekja e babait të saj Mbreti George VI në 1952, duke festuar 70 vjet shërbim në qershor. Charles, 73 vjeç, është i radhës në linjën e trashëgimisë. Në shkurt, Elizabeth njoftoi se Camilla, 75 vjeç, do të marrë titullin “Queen Consort” kur të vijë koha, të cilën Dukesha e Cornwall-it e quajti “nder”.

Lajmi vjen vetëm dy ditë pasi Mbretëresha u fotografua në shtëpinë e saj në Balmoral , ku u takua me kryeministren e re të Anglisë, Truss.

POST A COMMENT

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com