Sorry, no posts matched your criteria.

Shtatë ushqime që ju ndihmojnë të digjni kalori

Ndërsa asnjë ushqim nuk do të djegë dhjamin, ka disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë të arrini rezultate të mira.

Këto shtatë ushqime mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë sipas kritereve të mësipërme.

Salmon

Salmoni përmban acide yndyrore anti-inflamatore omega-3 dhe është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i proteinave për të ndihmuar në rritjen e ngopjes, thotë Elizabeth Beil, një dietologe e regjistruar dietologe dhe themeluese e Elizabeth Beil Nutrition.

Katër pjesë të salmonit përmbajnë rreth 30 gram proteina, e cila do të bënte rreth gjysmën e marrjes së rekomanduar ditore për dikë që peshon 165 kilogramë.

Vezët

Vezët janë një tjetër burim i madh i proteinave që përmban rreth gjashtë gram proteina për vakt.

Ushqimet e pasura me proteina, siç janë vezët, gjithashtu kanë një efekt të lartë termik, thotë Daniela Novotny, RD, një instruktor i vjetër në shkencat biomjekësore në Universitetin Shtetëror të Misurit.

“Kur hahen në mëngjes, vezët ju ngopin dhe ju japin energji, e cila ndihmon në kontrollin e dëshirave për ushqim,” thotë Novotny.

Në fakt, një studim i vitit 2008 zbuloi se pjesëmarrësit që hëngrën dy vezë për mëngjes pesë ditë në javë përjetuan 65 përqind më shumë humbje peshe dhe 16 përqind më shumë humbje peshe krahasuar me grupin që hante të njëjtën sasi kalorish në role për mëngjes.

Perimet

Perimet jeshile janë me pak kalori, por me shumë fibra, të cilat ju ndihmojnë të ndjeheni të ngopur për më gjatë dhe zvogëlon marrjen e përgjithshme të kalorive, duke rezultuar në humbje peshe.

Këto perime përmbajnë gjithashtu minerale kryesore dhe lëndë ushqyese të nevojshme për trupin, siç janë fitonutrientët, të cilët mund të zvogëlojnë inflamacionin.

Uthull molle

“Uthulla e mollës është një lëng molle i thartuar dhe studimet tregojnë se mund të ketë një efekt modest në humbjen e peshës”, thotë Novotny.

Pjesëmarrësit e studimit në 2018 pinë dy lugë uthull molle me drekë dhe darkë dhe humbën shumë më shumë peshë në 12 javë sesa ata që nuk morën uthull molle.

POST A COMMENT

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com