Sorry, no posts matched your criteria.

Tronditet Anglia/ Mbreti i ardhshëm do të jetë William dhe jo Charles

Në 1995 në intervistën e diskutueshme dhe episodike të Dianës me Martin Bashir të BBC-së, Princesha e Uellsit profetizoi duke u shprehur: ‘Unë kurrë nuk do të bëhem mbretëreshë por as Charles mbret’.

Dhe pothuajse tre muaj pas vdekjes së Princit Filip, Mbretëresha Elizabeth përforcon rolin e Williamit dhe jo të djalit të saj Charls në vendimet familjare.

Sipas historianit britanik Robert Lacey, në një takim të mbyllur të familjes në Buckingham, u mor vendimi që tani e tutje William dhe Kate të dalin para.

Arsyeja është se Mbretëresha Elizabeth beson se pas vdekjes së saj dilema do të bëhet më e fortë: Charles ka shumë anë të errëta mbi të që mund ta bëjnë të vështirë mbajtjen e “institucionit” të familjes mbretërore.

Nëse familja mbretërore shkon me Charles në epokën post-Elizabeth, shumë presin që herët a vonë shumica e qytetarëve britanikë do të kërkojnë heqjen e monarkisë.

E kaluara dhe e tashmja e Charles janë të mbushura plot me mister.

Dhjetra postera me potretin e Princ Charles të shpërndara në Uells shkruhet me shkronja të mëdha : Uellsit nuk i duhet një princ.

Fatkeqësia më e madhe në profilin e Charles ishte, natyrisht, vdekja e ish-bashkëshortes së tij Diana.

Fakti që ai doli publik dhe pranoi se po mashtronte Dianën nuk është vetëm një fakt që bota nuk do ta falë atë, por veçanërisht Kisha Anglikane, pasi Mbreti ose Mbretëresha e Anglisë është gjithashtu kreu i Kishës.

E kaluara plangprishëse -famëkeqe- e Princit të Uellsit është një flamur i kuq për Kishën.

Ligji mund të ketë ndryshuar dhe lejoi që monarku të martohej i divorcuar, por për Kishën Anglikane nuk është aq e thjeshtë.

Dhe burri i Camila është ende gjallë dhe të gjitha këtyre ne duhet të shtojmë rrëfimet personale të Charlsit në media për lidhjet e tij jashtëmartesore.

Gjithashtu, Kisha Anglikane nuk i trajton me mirësi marrëdhëniet dhe shqetësimet shpirtërore të Princit të Uellsit.

Sikur të mos mjaftonte kjo, Charles është dhe një ‘dashnor’ i mirënjohur i Homeopatisë, shmang ilaçet dhe preferon terapi alternative, diçka që zemëron institucionet mjekësore dhe shkencore britanike në Britani.

Nuk janë të pakta herët që shkencëtarë me reputacion janë detyruar të përgënjeshtrojnë publikisht fjalimet e tij mbi Homeopatinë, duke i përshkruar idetë e tij si ” manzounia e princit”.

Në përgjithësi, çudia e Karolos nuk ka fund.Sipas Paul Burrel, shërbëtorit të Princeshës Diana, Princi i Uellsit dëshiron që pizhamet e tij të hekurosen çdo ditë si lidheset e këpucëve, ndërsa ende kërkon që kapaku i vaskës të jetë në një pozicion specifik dhe uji të ketw temperaturën e duhur.Gjëja më skandaloze është se ai u kërkon shërbëtorëve të tij që të “shtypin” pastën e tij të dhëmbëve saktësisht një centimetër.

Kur udhëton, Charles mbart me vete një shtrat, një dhomë të gjallë, rrotulla letre, uiski, ujë në shishe dhe dy piktura, me peizazhe nga Skocia.

Dhe akoma më keq  tani ai është një mes të një skandali që po trondit pallatin.

Një letër ka dalë në dritë ku thuhej se ai i kishte ofruar titull kalorës dhe shtetësi britanike një qytetari saudit i cili kishte dhuruar mijëra paund për Fondacionin e Princit.

Deri më tani, tre nga njerëzit e princit janë detyruar të japin dorëheqjen.

Edhe dora e tij e djathtë, Michael Fawcett.

Në letër thuhet se paratë nga donacionet shkuan për rinovimin e Dumfries House, një rezidencë e Charles në Skoci.

Sipas një letre të zbuluar nga Daily Mail të dielën, Fawcett – i cili deri dje ishte drejtor menaxhues i Fondacionit të Princit – tha se bamirësia mbretërore do të ishte “e lumtur dhe e gatshme” të përdorte ndikimin e saj për të ndihmuar sauditët e pasur.

Pra, sipas Robert Lacey në takimin e mbyllur të familjes u vendos që gjëja më e rëndësishme është të mos rrezikojnë monarkinë.

Si kombinim i menaxhimit të Pronës Publike të Kurorës, së bashku me pronën private të Familjes Mbretërore dhe pa taksa është ajo që u jep atyre fuqinë që kanë dhe i klasifikon ata si familja më e fuqishme në Britani.

Kjo është arsyeja pse Princi Charles së pari duhet të bëjë një hap prapa dhe më pas të tërhiqet nga trashëgimia.

Për të mos rrezikuar që familja të humbasë “pulën me vezët e arta” nga duart e saj, Duka i Kembrixhit, Princi William dhe Kate janë aktualisht figurat më të njohura – pas Mbretëreshës – në Britani.

Sipas një sondazhi të kryer në fillim të vitit 2021 – dhe madje edhe para skandalit të fundit – 47% e qytetarëve anglezë preferojnë t’ia kalojnë skeptrin nipit të parë të Mbretëreshës, Williamit popullor, duke kaluar Princin e Uellsit, babanë e tij.

Megjithë përpjekjet e rëndësishme të Charles për të përmirësuar imazhin e tij publik gjatë dy dekadave të fundit, popullariteti i tij mbetet shumë larg djalit të tij dhe të nënës.

Kështu Charles edhe një herë – pas martesës së detyruar me Dianën – bëhet një sakrificë për domosdoshmërinë e familjes për të mbijetuar.

POST A COMMENT