Sorry, no posts matched your criteria.

Si të paketoni një valixhe të nivelit profesional: 5 këshilla të zgjuara

Po afron mesi i gushtit, kulmi i festave. Ato i kushtohen, veçanërisht, afrimit të fundjavës së ardhshme, por këshillat në krye mund të jenë gjithmonë të dobishme se si ta organizoni më së miri valixhen tuaj: nëse është vetëm për disa ditë ose për udhëtime më të gjata dhe në çdo gjerësi gjeografike, këtu janë pesë këshilla mbi si të maksimizoni hapësirën, mos harroni asgjë të rëndësishme në shtëpi dhe shmangni peshën e panevojshme.

Kontrolloni motin- Përpara se të filloni të organizoni bagazhin tuaj, është e dobishme të konsultoheni me parashikimin e motit, madje më shumë se një herë. Është ndër sugjerimet e një organizatore profesioniste si Lizzie Grant, themeluese e portalit Declutter on Demand. Se ajo sugjeron të sjellë një pulovër për mbrëmjet më të freskëta dhe një krem kundër diellit gjithsesi.

Bëni mirë llogaritjet- Një mënyrë e mirë për të mos harruar asgjë është nga lista e vjetër, të cilën Lizzie Grant sugjeron ta bëni në seksionin e shënimeve të telefonit. Duhet të llogaritet saktësisht numri i ndryshimeve të veshjeve dhe lirive që mund t’ju nevojiten bazuar në ditët që jeni larg. Është gjithashtu mirë të mendoni se në cilën orë mbërrini në destinacionin tuaj dhe cilat nga gjërat e paketuara në valixhen tuaj do t’ju nevojiten më parë.

Mos mos e parkoni valixhen në dhomën e gjumit– Është e dobishme të paketoni valixhen në një dhomë tjetër përveç dhomës së gjumit dhe të përgatisni atë që zgjidhni të merrni me vete disa ditë përpara. Përndryshe, do të rrezikonim të hedhim gjithçka brenda dhe me nxitim, të mbajmë shumë ose të harrojmë gjërat.

Zgjidhni një metodë strategjike– Rrotullimi i rrobave në valixhen tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për të kursyer hapësirë dhe për të parandaluar rrudhat. Funksionon mirë për veshje të rastësishme, duke përfshirë xhinse dhe trikotazh, dhe për pëlhura sintetike. Gjërat që rrudhen lehtë (si këmisha) mund të palosen dhe vendosen sipër. Për ata që duhet të varen, është më mirë të përdorni varëse rrobash dhe çanta veshjesh për t’i palosni butësisht rrobat dhe i shpërndani sipër, në mënyrë që të mos shtrydhen nga ato më të mëdhatë dhe të mund të hiqen shpejt dhe të varen pas mbërritjes.

Vlerësoni blerjet “dorë të dytë” – E fundit, por jo më pak e rëndësishme, një këshillë e fundit: veshjet që zakonisht vishen vetëm gjatë pushimeve mund të blihen të dyta në vend të të rejave. Kjo është ajo që propozon Vinted, platforma online dedikuar modës së dorës së dytë, lider në Evropë. Kjo zgjat jetën e vetë rrobave, kursen para dhe ju gjithashtu keni mundësinë që t’i vendosni përsëri në shitje pas përfundimit të pushimeve. Jo vetëm veshje, mund të blini edhe të njëjtat valixhe të dorës së dytë: të rejat mund të jenë mjaft të shtrenjta dhe shpesh përdoren vetëm disa herë në vit.

POST A COMMENT

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com