Sorry, no posts matched your criteria.

Menopauza: Fillimi i jetës së re

Obsteter Gjinekologe dhe specialiste fertiliteti Handan Namli

(E gjeni prane International Turkish Hospital)

Tranzicioni i menopauzës, një pjesë normale e plakjes për gratë. Menopauza nuk është sëmundje apo çrregullim. Kjo kohë në jetën e një gruaje shpesh është plot me kalime të tjera përveç atyre fizike: Gratë mund të kujdesen për prindërit ose të afërmit e moshuar, duke mbështetur fëmijët e tyre ndërsa kalojnë në moshën madhore ose duke marrë përgjegjësi të reja në punë.

Disa gra nuk kanë asnjë problem me simptomat e menopauzës dhe madje mund të ndihen të lehtësuar kur nuk kanë më nevojë të shqetësohen për periodat e dhimbshme ose për të mbetur shtatzënë. Për gratë e tjera, tranzicioni i menopauzës mund të sjellë ndezje të nxehta, probleme me gjumin, dhimbje gjatë seksit, humor dhe nervozizëm, depresion ose një kombinim të këtyre simptomave.

Kuptimi dhe pranimi i tranzicionit të menopauzës

Siç thashë më herët, menopauza nuk është sëmundje. Trupi juaj po përgatit pjesën tjetër të jetës suaj.

Menopauza është një pikë kohore 12 muaj pas menstruacioneve të fundit të një gruaje. Vitet që çojnë deri në atë pikë, kur gratë mund të kenë ndryshime në ciklet e tyre mujore, afshe ose simptoma të tjera, quhen tranzicioni i menopauzës ose perimenopauzë.

Tranzicioni i menopauzës më së shpeshti fillon midis moshës 45 dhe 55 vjeç. Zakonisht zgjat rreth shtatë vjet, por mund të jetë deri në 10 vjet. Kohëzgjatja mund të varet nga faktorët e stilit të jetesës si duhanpirja, mosha e fillimit dhe raca dhe përkatësia etnike. Gjatë perimenopauzës, prodhimi i trupit të estrogjenit dhe progesteronit, dy hormone të prodhuara nga vezoret, ndryshon shumë.

Ndërsa tranzicioni i menopauzës zakonisht mund të quhet “menopauzë”, menopauza e vërtetë nuk ndodh deri në një vit pas periudhës së fundit menstruale të një gruaje. Për këtë arsye, një grua që nuk dëshiron të mbetet shtatzënë duhet të vazhdojë të përdorë kontraceptivë për të paktën 12 muaj të plotë pas menstruacioneve të saj të fundit.

Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?

Estrogjeni përdoret nga shumë pjesë të trupit të një gruaje. Ndërsa nivelet e estrogjenit ulen, mund të keni simptoma të ndryshme.

Ndryshimi në periudhën tuaj menstruale, kjo mund të jetë ajo që vini re së pari. Menstruacionet tuaja mund të mos jenë më të rregullta. Ato mund të jenë më të shkurtra ose të zgjasin më gjatë. Mund të keni gjakderdhje më shumë ose më pak se zakonisht. Këto janë të gjitha ndryshime normale, por për t’u siguruar që nuk ka ndonjë problem, shihni mjekun tuaj nëse:

• Menstruacionet tuaja ndodhin shumë afër.

• Keni gjakderdhje të rëndë.

• Keni njolla.

• Menstruacionet tuaja zgjasin më shumë se një javë.

• Menstruacionet rifillojnë pas pa gjakderdhje për më shumë se një vit.

Afshet. Shumë gra kanë afshe, të cilat mund të zgjasin për shumë vite pas menopauzës. Ato mund të lidhen me ndryshimin e niveleve të estrogjenit. Një ndezje e nxehtë është një ndjenjë e papritur e nxehtësisë në pjesën e sipërme ose në të gjithë trupin tuaj. Fytyra dhe qafa juaj mund të skuqen. Njollat ​​e kuqe mund të shfaqen në gjoks, shpinë dhe krahë. Mund të pasojnë djersitje të forta dhe dridhje të ftohta. Nxehjet mund të jenë shumë të lehta ose mjaft të forta për t’ju zgjuar (të quajtura djersitje gjatë natës). Shumica e ndezjeve të nxehta zgjasin nga 30 sekonda deri në 10 minuta. Ato mund të ndodhin disa herë në orë, disa herë në ditë ose vetëm një ose dy herë në javë.

• Kontrolli i fshikëzës. Humbja e kontrollit të fshikëzës quhet mosmbajtje. Ju mund të keni një dëshirë të papritur për të urinuar, ose urina mund të rrjedhë gjatë stërvitjes, teshtitjes ose të qeshurit. Hapi i parë në trajtimin e mosmbajtjes është të shkoni te mjeku. Infeksionet e fshikëzës gjithashtu mund të ndodhin në moshën e mesme.

• Probleme me gjumin. Rreth moshës së mesme, disa gra fillojnë të kenë probleme për të bërë një gjumë të mirë gjatë natës. Ndoshta nuk mund të biesh lehtë për të fjetur, ose zgjohesh shumë herët. Djersitjet e natës mund t’ju zgjojnë. Dhe nëse zgjoheni gjatë natës, mund të keni probleme për të fjetur përsëri.

• Shëndeti dhe seksualiteti vaginal. Pas menopauzës, vagina mund të bëhet më e thatë, gjë që mund ta bëjë marrëdhënien seksuale të pakëndshme. Ju gjithashtu mund të zbuloni se ndjenjat tuaja për seksin po ndryshojnë. Mund të jeni më pak të interesuar, ose mund të ndiheni më të lirë dhe më seksi, sepse pas një viti të plotë pa perioda, nuk mund të mbeteni më shtatzënë. Megjithatë, ju mund të jeni ende në rrezik për sëmundje seksualisht të transmetueshme (STD), të tilla si gonorrea ose HIV/AIDS. Rreziku juaj për një STD rritet nëse kryeni seks me më shumë se një person ose me dikë që kryen marrëdhënie seksuale me të tjerët. Nëse po, sigurohuni që partneri juaj të përdorë një prezervativ sa herë që bëni seks.

• Ndryshimet e humorit. Ju mund të ndiheni më të humorit ose më nervoz gjatë kohës së menopauzës. Shkencëtarët nuk e dinë pse ndodh kjo. Është e mundur që stresi, ndryshimet familjare si fëmijët në rritje ose prindërit e moshuar, një histori depresioni ose ndjenja e lodhjes mund të shkaktojnë këto ndryshime humori. Ka trajtime në dispozicion për të ndihmuar.

• Trupi juaj duket ndryshe. Beli juaj mund të bëhet më i madh. Ju mund të humbni muskuj dhe të fitoni yndyrë. Lëkura juaj mund të bëhet më e hollë. Mund të keni probleme me kujtesën dhe nyjet dhe muskujt tuaj mund të ndjehen të ngurtësuar dhe të dhembshëm. Studiuesit po eksplorojnë ndryshime të tilla dhe se si ato lidhen me hormonet dhe rritjen e moshës.

Opsionet e trajtimit në menopauzë

Ndryshimet e stilit të jetesës për të përmirësuar ndezjet e nxehta

Para se të merrni në konsideratë mjekimin, së pari provoni të bëni ndryshime në stilin tuaj të jetesës. Nëse ndezjet e nxehta ju mbajnë zgjuar gjatë natës, ulni temperaturën në dhomën tuaj të gjumit dhe provoni të pini sasi të vogla uji të ftohtë para gjumit. Shtroni shtratin tuaj në mënyrë që të mund të rregullohet sipas nevojës dhe ndizni një ventilator.

Vishuni me shtresa që mund të hiqen në fillim të një ndezjeje të nxehtë.

Mbani një ventilator portativ për ta përdorur kur ju bie një blic i nxehtë.

Shmangni alkoolin, ushqimet pikante dhe kafeinën. Këto mund të përkeqësojnë simptomat e menopauzës.

Nëse pini duhan, përpiquni ta lini duhanin, jo vetëm për të nxehtit, por për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Mundohuni të mbani një peshë të shëndetshme. Gratë që janë mbipeshë ose obeze mund të përjetojnë ndezje të nxehta më të shpeshta dhe të rënda.

Eksploroni praktikat mendje-trup. Disa kërkime në fazat e hershme kanë treguar se hipnoterapia dhe meditimi i ndërgjegjshëm mund të ndihmojnë në menaxhimin e ndezjeve të nxehta.

Përdorimi i hormoneve për trajtimin e afsheve të nxehta dhe djersitjes gjatë natës

Disa gra mund të zgjedhin të marrin hormone për të trajtuar afshet e tyre të nxehta ose djersitjet e natës. Gjatë tranzicionit të menopauzës, vezoret fillojnë të punojnë më pak në mënyrë efektive dhe prodhimi i hormoneve si estrogjeni dhe progesteroni bie me kalimin e kohës. Besohet se ndryshime të tilla shkaktojnë ndezje të nxehta dhe simptoma të tjera të menopauzës.

Terapia hormonale stabilizon nivelet e estrogjenit dhe progesteronit në trup. Është një trajtim shumë efektiv për afshet e nxehta tek gratë që janë në gjendje ta përdorin atë. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë me thatësinë vaginale, gjumin dhe ruajtjen e densitetit të kockave.

Trajtimet hormonale mund të marrin formën e pilulave, ngjitësve në lëkurë, ose kremrave. Ngjitësit në lëkurë, mund të jenë më të mirat për gratë me faktorë rreziku kardiak, të tilla si një histori familjare e sëmundjeve të zemrës.

Ka disa rreziqe që lidhen me marrjen e hormoneve, duke përfshirë rritjen e rrezikut të sulmit në zemër, goditjes në tru, mpiksjes së gjakut, kancerit të gjirit, sëmundjes së fshikëzës së tëmthit dhe demencës. Rreziqet ndryshojnë nga mosha e një gruaje dhe nëse ajo ka kryer një histerektomi. Gratë që ende kanë një mitër do të merrnin estrogjen të kombinuar me progesterone ose një terapi tjetër për të mbrojtur mitrën. Progesteroni i shtohet estrogjenit për të mbrojtur mitrën kundër kancerit, por gjithashtu duket se rrit rrezikun e mpiksjes së gjakut dhe goditjes në tru.

Probleme me gjumin

Disa gra që kanë probleme me gjumin mund të përdorin mjete për gjumë pa recetë, si melatonin. Të tjerë përdorin medikamente me recetë për t’i ndihmuar ata të flenë, të cilat mund të ndihmojnë kur përdoren për një kohë të shkurtër. Por këto nuk janë një kurë për shqetësimet e gjumit, si pagjumësia, dhe nuk duhen përdorur për një kohë të gjatë.

Mungesa e gjumit të mjaftueshëm mund të ndikojë në të gjitha fushat e jetës. Mungesa e gjumit mund t’ju bëjë të ndiheni nervoz ose të dëshpëruar, mund t’ju bëjë të jeni më harrues se normalisht dhe mund të çojë në më shumë rënie ose aksidente. Dhe hulumtimet tani sugjerojnë se zgjimi nga gjumi vetë mund të shkaktojë ndezje të nxehta, dhe jo anasjelltas.

Zhvillimi i zakoneve të shëndetshme para gjumit mund t’ju ndihmojë të bëni një gjumë të mirë gjatë natës.

Për të përmirësuar gjumin tuaj gjatë tranzicionit të menopauzës dhe më gjerë:

• Ndiqni një orar të rregullt të gjumit. Shkoni të flini dhe ngrihuni në të njëjtën kohë çdo ditë.

• Shmangni dremitjen në orët e vona të pasdites ose në mbrëmje nëse mundeni. Mund t’ju mbajë zgjuar gjatë natës.

• Zhvilloni një rutinë para gjumit. Disa njerëz lexojnë një libër, dëgjojnë muzikë qetësuese ose zhyten në një banjë të ngrohtë.

• Mundohuni të mos shikoni televizor ose të mos përdorni kompjuterin ose pajisjen tuaj celulare në dhomën e gjumit. Drita nga këto pajisje mund ta bëjë të vështirë për ju të bini në gjumë.

• Mbajeni dhomën e gjumit në një temperaturë komode, jo shumë të nxehtë apo shumë të ftohtë dhe sa më të qetë.

• Ushtroni në orare të rregullta çdo ditë, por jo afër kohës së gjumit.

• Shmangni ngrënien e vakteve të mëdha afër kohës së gjumit.

• Qëndroni larg kafeinës (që gjendet në shumë kafe, çajra dhe çokollatë) vonë gjatë ditës.

• Mos harroni, alkooli nuk do t’ju ndihmojë të flini. Edhe sasitë e vogla e bëjnë më të vështirë qëndrimin në gjumë.

Pas tranzicionit në menopauzë, dendësia minerale e kockave është e prirur të bjerë. Kjo gjendje quhet osteopeni dhe osteoporozë. Lëvizja e mineraleve të kockave varet kryesisht nga nivelet e estrojenit tek gratë. Mungesa e estrojenit shkakton osteoporozën në vite. Terapia e zëvendësimit të hormoneve është trajtimi më i mirë për parandalimin e osteoporozës. Zëvendësimi i kalciumit, vitaminës D ndihmon në ruajtjen e shëndetit të kockave në periudhën e menopauzës. Përveç kësaj qasjeje mjekësore, ushtrimet e rregullta, veçanërisht ushtrimet e forcës janë të rëndësishme për të parandaluar humbjen e masës muskulore dhe joga dhe pilates i mbajnë nyjet më fleksibël dhe për të përmirësuar ekuilibrin e trupit.

Nëse duam të përmbledhim menopauzën; kjo është një ndryshim normal i jetës. Nuk është sëmundje apo çrregullim.

Në këtë periudhë trupi ynë transformohet dhe ky transformim mund të sjellë disa probleme.

Ekzaminimi i rregullt gjinekologjik është i rëndësishëm jo vetëm për të kontrolluar simptomat e menopauzës, por edhe për të parandaluar anomalitë gjinekologjike. Në këtë periudhë duhet të jenë kontroll rutinë pap testi vjetor për kancerin servisal, mamografia dhe ekografia e gjirit çdo vit për kancerin e gjirit ekranik dhe ekzaminimi i rregullt gjinekologjik 6 muajsh dhe ekografia vaginale.

Kontrolli i peshës, dieta e shëndetshme, ndryshimi i stilit të jetës janë mjeti më i mirë për ta jetuar këtë periudhë të jetës komode dhe të gëzueshme.

POST A COMMENT